رشد ۲۲ درصدی ترانزیت در هفت ماه نخست امسال‌ رشد ۲۲ درصدی ترانزیت در هفت ماه نخست امسال‌

 | تاریخ ارسال: 1402/8/14 | 
رشد ۲۲ درصدی ترانزیت در هفت ماه نخست امسال‌


 

نتایج تحلیل عملکرد ترانزیت کشور نشان می دهد ۷ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۱۳ تن در هفت ماه نخست امسال از کشور ترانزیت شده است که رشد ۲۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد. همچنین در مهرماه امسال، ترانزیت از کشور نسبت به مهرماه سال ۱۴۰۱ افزایش ۷۴ درصدی تجربه شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری این وزارتخانه از تثبیت و تداوم رشد عملکرد ترانزیت کشور در سال‌جاری خبر داد و گفت: براساس آمار موجود در وزارت راه و شهرسازی، در هفت ماهه نخست امسال مجموعاً ۷ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۱۳ تن کالا از کشور ترانزیت شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲۲ درصد افزایش داشته است. همچنین در این مدت هفت ماهه،ترانزیت کالای نفتی و غیرنفتی به ترتیب با عملکرد ۲ میلیون و ۳۸۷ هزارتن و ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۳ تن، افزایش ۳۴.۱۲ و ۱۷.۴۹ درصدی را نسبت به هفت ماهه نخست سال ۱۴۰۱ رقم زده است.
وی افزود: از مجموع عملکرد فوق، سهم حمل‌ونقل جاده‌ای حدود ۹۰ درصد و برابر با ۷ میلیون و ۱۲۱ هزار و ۱۳ تن و سهم حمل ونقل ریلی، ۷۹۶ هزار تن بوده که در بخش جاده‌ای، با رشد ۲۵.۷۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال‌قبل روبرو بوده ایم.
معاون حمل‌ونقل ادامه داد: در مهرماه سال‌جاری، عملکرد ترانزیت با ثبت ۱ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۶۳۹ تن، رشد نقطه به نقطه ۷۴ درصدی  را نسبت به مهرماه سال قبل داشته است. در این ماه، ترانزیت جاده‌ای کالاهای نفتی و غیرنفتی به‌ترتیب با عملکرد ۴۱۳ هزار و ۸۶۴ تن و ۸۲۱ هزار و ۷۷۵ تن، افزایش ۱۸۲.۷ درصدی و ۴۸.۱ درصدی را نسبت به مهرماه سال‌گذشته داشته و ترانزیت ریلی مجموع کالاهای نفتی و غیرنفتی با عملکرد ۱۴۲ هزار تن، رشد ۵۷.۰۶ درصدی داشته است.
به گفته افندی‌زاده، در مهرماه جاری، با تلاش بی‌وقفه کلیه دست‌اندرکاران، رکوردهای امیدوارکننده‌ای  از حیث عملکرد ماهانه و مقایسه آن با عملکرد ماه‌های قبل امسال و نیز میانگین عملکرد ماهانه سال گذشته ثبت شده است. از جمله، به‌ترتیب افزایش ۱۰۰ درصدی و ۲۰ درصدی ترانزیت کالاهای نفتی و غیرنفتی در این ماه نسبت به میانگین عملکرد ماهانه ۱۲ ماهه سال گذشته و همچنین؛ به ترتیب افزایش ۶۰ درصدی و ۲۰ درصدی ترانزیت جاده ای و ریلی در این ماه نسبت به میانگین عملکرد ماهانه ۱۲ ماهه سال‌گذشته. بعلاوه،  عملکرد ترانزیت جاده ای و ریلی مهرماه، بیش از مقادیر ثبت شده مشابه ماهانه در ۶ ماه اول سال بوده است.   
افندی‌زاده در پایان تأکید کرد: تثبیت و تداوم شد ترانزیت کشور در چارچوب پیگیری مجموعه اقدامات مدیریتی، فنی و دیپلماسی مؤثر و هوشمندانه دو و چندجانبه حمل‌ونقلی محقق می شود، که عملکردهای ثبت شده مذکور در سال جاری، بیان‌گر آشکار شدن جنبه های عینی و ملموس آثار این اقدامات می باشند. در این راستا، با توجه به اولویت بخشی دولت سیزدهم به مقوله تحول و جهش در ترانزیت کشور و راهبری فرصت شناسانه و مبتکرانه سیاست‌ها و اقدامات در بعد ملی و بین ‌المللی  از سوی وزیر محترم راه و شهرسازی و هم‌افزایی و هماهنگی روزافزون بین واحدهای تابعه وزارت راه و شهرسازی و سایر بخش‌ها ودستگاه های ذیمدخل، انتظار می‌رود حتی در بازه‌های کوتاه مدت، هرچه بیشتر شاید پررنگ شدن این آثار و تأثیر مستقیم آن‌ها بر میزان و کیفیت عملکرد ترانزیت کشور باشیم. 


منبع:

https://dolat.ir/detail/۴۲۶۲۳۰
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 225 بار   |   دفعات چاپ: 61 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن لجستیک ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 All Rights Reserved | Iran logistics society

Designed & Developed by : Yektaweb