يكشنبه, آذر 17, 1398

 lscm2019

 راهبردهای اثر بخش در آموزش لجستیک و زنجیره تامین

 

عليرضا مقدمي شاد  –  مدير اجرايي انجمن لجستيک ايران**

حوزه لجستيک و زنجيره تامين با توجه به ماهيت کاربردي آن از جمله زمينه هايي است که کشور به شدت از نبود و يا کمبود نيروي انساني متخصص در آن رنج مي برد.  متاسفانه در حال حاضر بسياري از صنايع، سازمانها و کارخانجات کشور و حتي سازمانها و شرکتهای فعال در حوزه خدمات نيز شناخت و نگرش ذهني مناسبي نسبت به موضوع لجستيک و زنجيره تامين نداشته و بسياري از آنها درکی عمیق و مناسب از عملکرد لجستيک و زنجيره تامين و نقش پر اهميت آن در سازمان خود ندارند.

امروزه و در فضای تجاری کنونی بسياري از سازمانهاي پيشرو در زمينه کسب و کار،  سبک مديريتي خود را از مديريت سنتي به مديريت زنجيره تامين ارتقاء داده و با بکارگيري اصول مديريت زنجيره تامين جهش بزرگي را در عملکردهاي سازمان خود ايجاد نموده اند که از جمله آنها به شرکتهایی نظیر سامسونگ و دل در حوزه رایانه و تلفن همراه و نیز شرکتهای نظیر مزدا و هیوندای در صنعت خودرو اشاره کرد.

اين سازمانها با پيکره بندي و بهینه سازی زنجيره تامين خود، بهسازي فرايندهاي لجستيکي و استفاده از نگرش فرايندي مناسب در حوزه لجستيک و زنجيره تامين و بکارگيري شاخصها و سنجه ( متريک ) هاي مناسب جهت پايش عملکرد سازمان زمينه بهبود مستمر و کسب موفقیت را در سازمان خود فراهم نموده اند.

نظير اغلب سيستم هاي صنعتي و تجاري، بهره مندي مناسب از نيروي انساني متخصص در اين حوزه نيز محور اصلي توسعه و بهبود مي باشد که این امر در چارچوب برنامه های تحصیلی آکادمیک در حوزه لجستیک و زنجیره تامین و با نگرشی علمي و کاربردي به موضوع محقق خواهد شد.

ماهيت کاربردي لجستيک و زنجيره تامين و همچنين وجود مراکز علمي کاربردي در جوار صنعت ( که يک اتفاق فرخنده در نظام آموزش عالي کشور مي باشد ) سبب شده است انجمن لجستيک ايران در تدوين دوره هاي کارداني و کارشناسي لجستيک و زنجيره تامين رويکرد مزبور را مد نظر قرار داده و  طراحی و تدوین و توسعه این رشته در مقاطع مذکور در دانشگاه جامع علمي کاربردي بعنوان دانشگاه مرجع و مادر در زمينه تلفيق علوم نظري و مهارتهاي کاربردي صورت پذيرد.

تجربه موفق اجراي دوره های آکادمیک به شيوه فوق در کشورهايي نظير آلمان و ژاپن سبب شده است رويکرد علمي و کاربردي Applied Science ) محور اصلي توسعه رشته هاي مبتني بر کاربرد نظير لجستيک و زنجيره تامين قرار گرفته و بهترين شيوه پاسخ گويي به تقاضاي بازار کار در حوزه مذکور باشد.

انجمن لجستيک ايران بعنوان متولي رسمي توسعه دانش لجستيک و زنجيره تامين در سطح کشور و مرجع تدوين و طراحی و  توسعه رشته هاي آکادميک در اين حوزه تلاش دارد بتواند به نحوی شایسته به دغدغه های و چالشهای سازمانهای متقاضی بکارگیری نیروی انسانی متخصص و نیز استفاده از خدمات مناسب در این حوزه پاسخ گوید.

در حال حاضر نزديک به 4000 نفر دانشجو در رشته هاي تدوين شده توسط انجمن در رشته های لجستیک و زنجیره تامین در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد مشغول به تحصيل مي باشند و نزديک به 1000 دانشجو نيز با اتمام فرایند تحصیلی خود فارغ التحصيل شده اند که تزريق و جذب اين مقدار نيروي انساني تربيت يافته در بازار کار سبب تحول زيادي در حوزه کارکردي لجستيک و زنجيره تامين در سازمانها و صنایع مختلف خواهد شد.

همچنین حضور شرکتهاي جديد در زمينه فعاليتهاي نوين زنجيره تامين نظير 3PL ها ، شرکتهاي مشاوره و مهندسي و خدماتي که محور اصلی فعالیتهای خود را لجستیک و زنجیره تامین انتخاب نموده اند خبری خوش در حوزه کسب و کار در این عرصه می باشد.

مضاف بر آن برگزاري جايزه ملي لجستيک توسط انجمن لجستیک ایران نیز از جمله اقدامهاي مهمي است که مي تواند سبب ايجاد تحول در حوزه لجستيک و زنجيره تامين و متعاقبا بهبود و ارتقاء سطح کسب و کار سازمان ها گردد